PROGRAM

Palazzo Codacci Pisanelli (Viale dell’Università)

12.00 – Registration

14.00 – Congress Opening and Welcome

14.30 – “Eraldo Antonini” Lecture (Aula Magna)

                Chair: Ferdinando Palmieri (Bari)

                Sir JohnE. Walker, Nobel Prize in Chemistry (Cambridge)

                   Regulation, functional analysis and assembly of dimeric ATP synthases in mitochondria

15.30 – Plenary Symposium “The seventh wonder: Translocases (EC 7)” (Aula Magna)

                Chair: Vito De Pinto (Catania) and Paola Lunetti (Lecce)

                15.40 – 16.10 – Keynote lecture – Matthias Hediger (Bern, Switzerland)

                     Fundamentals and importance of the SLC solute carrier superfamily and future perspectives

                16.10 – 16.30 – Giuseppe Fiermonte (Bari)

                     New insights on the function of the mitochondrial uncoupling proteins: from physiology to biochemistry and back

                16.30 – 16.50 – Cesare Indiveri (Calabria)

                     The glutamine traffic in cells: old fashion and new releases

                16.50 – 17.10 – Eleonora Da Pozzo (Pisa)

                     TSPO associated protein complexes: different structures, different functions

                17.10 – 17.20 – Angela Ostuni (Potenza)

                     Synthetic and natural compounds regulate activity of ABCC6 transporter

17.30 – Lecce guided tour
(meeting point Piazzetta Arco di Trionfo, outside Palazzo Codazzi Pisanelli)

19:30 – Welcome Cocktail at Rettorato (Piazza Tancredi)

Palazzo Codacci Pisanelli (Viale dell’Università)

9:00 – Plenary Symposium – “Cry-o(r)-EM: you’d better see it” (Aula Magna)

                     Chair: Andrea Mozzarelli (Parma) and Paolo Swuec (Milano)

9.00 – 9.30 – Keynote lecture – Josè Lopez Carrascosa (Madrid, Spain)

                     Cryo EM structural characterization of Phage T7 viral tail machinery: A model for DNA retention and ejection from the viral capsid

                9.30 – 9.50 – Martino Bolognesi (Milano)

                     Facing challenges of large protein assemblies through single particle cryo EM

                9.50 – 10.10 – Beatrice Vallone (Roma)

                    Key interactions for iron uptake are exploited by infectious agents as revealed by the cryo-EM structure of the Ferritin-CD71 complex

               10.10 – 10.30 – Chiara Marabelli (Pavia)

                    Molecular mechanism of nucleosome recognition

               10.30 – 10.40 – Alessandro Grinzato (Padova)

                   Cryo-EM atomic structure of Potato Virus X

10:40 – Coffee break and poster exhibition

11.00 – Maurizio Brunori: Memory of Alessandro Rossi Fanelli (on the thirtieth anniversary of the disappearance)

        Plenary Symposium – “Enzymes: new facts for old cofactors” (Aula Magna)

                   Chair: Maurizio Brunori (Roma) and Barbara Cellini (Perugia)

                11.10 – 11.30 – Francesca Cutruzzolà (Roma)

                   Serine hydroxymethyltransferase, a multitasking metabolic enzyme enjoying new partnerships as a nucleic acid binding protein                

                11.30 – 11.50 – Stefano Bruno (Parma)

                   Understanding the role of chemical environment in cysteine S-nitrosylation: the case of human serine racemase

                11.50 – 12.10 – Francesco Angelucci (L’Aquila)

                   Pioneering strategies to target a FAD/NAD-linked reductase family member of crucial importance in neglected pathogens 

                12.10 – 12.30 – Sheila Sadeghi (Torino)

                   Human FMO3 and its polymorphic variants: relevance to medicine

               12.30 – 12.40 – Luigi Palese (Bari)

                   Heme-copper oxidases: could they be stochastic machines?

Studium 2000 (cr. V.le San Nicola, Via di Valesio)

13.00 – Lunch and poster exhibition (Building 5)

             ParallelSymposia

14.30 – PS.1 “Biotechnologies” (Building 6, Aula 2 – B1)

14.30 – Antonio De Flora: Memory of Arturo Bonsignore (on the thirtieth anniversary of the disappearance)

“Biotechnologies for human health”

                     Chair: Antonio De Flora (Genova) and Chiara Falciani (Siena)

                14.40 – 15.10 – Keynote lecture – Luigi Naldini (Milano)

                     Genetic engineering of hematopoiesis for treating genetic disease and cancer

               15.10 – 15.30 – Mirko Pinotti (Ferrara)

                     From aberrant splicing mechanisms to innovative therapies for genetic disorders

               15.30 – 15.50 – Maria Vittoria Cubellis (Napoli)

                    Disease missense mutations: a challenge for biochemists

               15.50 – 16.05 – Antonella Forlino (Pavia)

                   Endoplasmic reticulum stress as target in skeletal diseases: use of in vitro and in vivo models 

               16.05 – 16.15 – Alessandro Angelini (Venezia)

                   Directed evolution of broadly crossreactive chemokine-blocking antibodies efficacious in inflammatory arthritis

16.15 – Coffee break (Building 5)

                “Biotechnologies for sustainable growth”

                     Chair: Marco Moracci (Napoli) and Giovanna Di Nardo (Torino)

                16.35 – 17.05 – Keynote lecture – Carlos Fontes (Lisbona, Portogallo)

                     Cellulosomes, a new paradigm to orchestrate the function of multi enzyme complexes

                17.05 – 17.20 – Loredana Mariniello (Napoli)

                     Sustainable hydrocolloid-based bioplastics for obtaining healthier foods

                17.20 – 17.35 – Davide Ferraris (Piemonte Orientale)

                     Structural insights into hydroxyproline metabolism in microorganisms

                17.35 – 17.50 – Elena Rosini (Insubria)

                     Lignin valorization: targeted value-added chemicals production by multi-enzymatic approaches

                17.50 – 18.00 – Giuseppe Perugino (CNR – IBBR)

                     A journey down to hell: new thermostable protein-tags for biotechnology at high temperatures

14.30 – PS.2 “Computational Biochemistry and Systems Biology” (Building 6, Aula 3 – B2/B3)

14.30 – Giorgio Lenaz: Memory of  Giovanni Moruzzi (on the thirtieth anniversary of the disappearance)

                “Metabolomics”

                      Chair: Lilia Alberghina (Milano) and Giorgio Lenaz (Bologna)

                14.40 – 15.10 – Keynote lecture – Christian M. Metallo (San Diego, USA)

                     Serine and lipid metabolism link cancer, macular disease, and neuropathy

                15.10 – 15.30 – Marco Vanoni (Milano Bicocca)

                     Systems metabolomics of cancer: from phenotypic analysis to design principles

                15.30 – 15.50 – Paola Chiarugi (Firenze)

                     Nutritional exchanges within tumor microenvironment: mitochondria at the cross road

                15.50 – 16.05 – Sergio Giannattasio (CNR – IBIOM)

                     Mitochondria-cytosol-nucleus crosstalk: learning from Saccharomyces cerevisiae

                16.05 – 16.15 – Thelma Pertinhez (Parma)

                     Metabolic profiling of Red Blood Cells in blood bank conditions: identification of storage lesions biomarkers

16.15 – Coffee break (Building 5)

                “Macromolecules”

                      Chair: Pierluigi Martelli (Bologna) and Daniele Di Marino (Ancona)

                16.35 – 17.05 – Keynote lecture – Rita Casadio (Bologna)

                     Transfer of knowledge for structural and functional annotation of protein sequence

                17.05 – 17.20 – Silvio Tosatto (Padova)

                     Computational resources for intrinsically disordered proteins

                17.20 – 17.35 – Francesca Fanelli (Modena)

                     Uncovering protein function by structure network analysis

                17.35 – 17.50 – Anna Marabotti (Salerno)

                     A computational approach to investigate the interactions between a potential pharmacological chaperone and GALT enzyme

                17.50 – 18.00 – Federico Iacovelli (Roma)

                    Design, simulation and experimental assembly of functionalized DNA nanostructures for targeted drug delivery

18.00 – SIB Assembly: (Building 6, Aula 7 – A1)

20.30 – Social Dinner at Ex Monastero degli Olivetani (Viale S.Nicola)

Studium 2000 (cr. V.le San Nicola, Via di Valesio)

9:30 – PS.3 “Cancer and metabolism: chicken or egg?” (Building 6, Aula 2 – B1)

9.30 – Filiberto Cimino: Memory of Francesco Cetrangolo (on the thirtieth anniversary of the disappearance)

                Chair: Filiberto Cimino (Napoli) and Ferdinando Chiaradonna (Milano Bicocca)

                9.40 – 10.10 – Keynote lecture – Antonio Moschetta (Bari)

                      Transcriptional regulation of metabolic pathways in cancer: role of lipid sensing nuclear receptors

                10.10 – 10.30 – Daniela Gaglio (CNR – IBFM)

                      Metabolic rewiring connectivity drives enhanced growth drug response by versatile glucose and glutamine utilization in K-Ras tumors

                10.30 – 11.50 – Fiammetta M. Romano (Napoli)

                    Scaffold proteins of cancer signaling networks:

                    the paradigm of FK506 binding protein 51 (FKBP51) supporting tumor intrinsic properties and immune escape

10.50 – Coffee break and poster exhibition (Building 5)

                11.10 – 11.30 – Massimo Donadelli (Verona)

                     Mutant p53-dependent alterations of cancer metabolism and of signaling pathways involved in autophagy and redox regulation

                11.30 – 11.50 – Claudia Piccoli (Foggia)

                     Mitochondrial metabolism as driver in cancer (stem) cell biology

                11.50 – 12.00 – Emanuela Stampone (Campania)

                    Post-translational modifications of the cell growth modulator p57 and human cancers

9.30 – PS.4 “Nutrition and epigenetics: express yourself through food”(Building 6, Aula 3 – B2/B3)

                Chair: Francesco Bonomi (Milano) and Arianna Vignini (Ancona)

                9.30 – 10.00 – Keynote lecture – Rosita Gabbianelli (Camerino)

                     Nutri-epigenetics and health

                10.00 – 10.25 – Andrea Fuso (Roma)

                     The “one-carbon” metabolism: nutrition – epigenetics – neurodegeneration

                10.25 – 10.50 – Claudio D’Addario (Teramo)

                Transcriptional Regulation of Mu Opioid and Type 1 Cannabinoid Receptor Genes in Obesity: preclinical and clinical evidence

10.50 – Coffee break and poster exhibition (Building 5)

                11.10 – 11.25 – Fabio Ciccarone (Roma Tor Vergata)

               High Dietary Fat Intake: examples of diet-induced and metabolic/epigenetic defects

                11.25 – 11.40 – Silvia Cetrullo (Bologna)

               Palmitic acid and n-3 polyunsaturated fatty acid supplementation in cardiac cells: gene regulation and epigenetics in cell survival and hypertrophy

                11.40 – 11.50 – Alberto Zullo (Sannio)

               Nutrient deprivation and sirtuin epigenetics: autophagy vs apoptosis

12:00 – “The elevator-pitch contest” – Short talks (5 min – 3 slides) from submitted abstracts (Building 6, Aula 7 – A1)

Bigi Alessandra

Cirillo Federica

Cirilli Ilenia

Daga Martina

Di Giacomo Mariangela

Frattaruolo Luca

Gallo Nunzia

Gasparello Jessica

Luti Simone

Maffioli Elisa

Mensitieri Francesca

Pagano Martina

Piccarducci Rebecca

Piscitelli Alessandra

Romagnoli Alice

Risiglione Pierpaolo

Santorelli Daniele

Tasini Filippo

Trande Matteo

Velnati Suresh

13.00 – Closing Remarks